Informacje

2024-04-10 06:37

Gwiazdy motorsportu wracają do Wieliczki

Organizowane przez Automobilklub Krakowski Rajdy – Memoriały Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza od lat wrosły w motorsportowy krajobraz Polski. Choć wyniki rozgrywanych w Wieliczce i okolicach rajdów nie są wliczane do żadnych klasyfikacji sezonu, na starcie pojawiają się najlepsi i najbardziej znani w kraju kierowcy rajdowi i wyścigowi. Od początku wielickie Memoriały objęte są Patronatem Medialnym TVP3 Kraków.

Orlen Oil 8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, w tym roku odbędzie się w dniach 12 – 14 kwietnia jak co roku organizowany jest przy wsparciu Miasta i Gminy Wieliczka i Starostwa Powiatowego Wieliczka. W tym roku sponsorem tytularnym jest ORLEN OIL.

Sobotnie zmagania rozpoczną się Odcinkami Specjalnymi rozgrywanymi na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich (g. 12:23, 14:23), kulminacją dnia będą dwa przejazdy (g. 19:00, 20:30) rozgrywanego w centrum miasta nocnego Kryterium Burmistrza Wieliczki. Niedziela to Odcinki Specjalne rozgrywane tradycyjnie w Brzegach na terenie Wielickiej Strefy Ekonomicznej (g. 11:30, 12:50 i 14:10), Węgrzcach Wielkich (g. 11:45, 13:05 i 14:25) oraz na trasie, rozpoczynającej się pod Solnym Miastem (kompleks sportowy w Wieliczce) i kończącej się na ul. Daniłowicza, nieopodal głównego wejścia do Kopalni Soli (g. 12:08 i 13:28). Pierwszego zawodnika na mecie liczącego 135,7 km (w tym 39,96 km Odcinków Specjalnych) rajdu spodziewać się można o godz. 14:45.

Baza rajdu zlokalizowana będzie w budynku Solnego Miasta w Wieliczce, zaś Park Serwisowy tradycyjnie zlokalizowany będzie na terenie Dworca Autobusowego przy ul. E. Dembowskiego.

Historia wielickich Memoriałów sięga 2007, kiedy to po raz pierwszy, w zimie, rozegrano pierwsze, jeszcze jednodniowe zawody. Zwyciężyła załoga Leszek Kuzaj/Jarosław Baran (Subaru Impreza), Kuzaj powtórzył sukces jeszcze dwukrotnie, w 2008 i 2010. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej stawał Rafał Grzesiński, znany z samochodowych wyścigów górskich, pilotowany przez Mateusza Tutaja. W zeszłym roku i dwa lata temu w Wieliczce wygrywała jeżdżąca Skodą Fabią Rally EVO załoga Orlen Teamu Mikołaj Marczyk/ Szymon Gospodarczyk. W 2023 w klasie 1 zwyciężyli Rafał Kręcioch z Marcinem Szeją (Peugeot 208), klasę 2 wygrali Michał Streer z Karoliną Szulęcką- Streer (Peugeot 208), puchary Burmistrza Wieliczki (za sobotni odcinek nocny) i Solnego Miasta trafiły do M. Marczyka i S. Gospodarczyka.

Memoriały od początku przyciągały gwiazdy rajdów i wyścigów – mówi Paweł Owczyński – Prezes Automobilklubu Krakowskiego. Na trasie kibice podziwiali m.in. Bryana Bouffuer (rajdowy Mistrz Francji, trzykrotny Mistrz Polski), Krzysztofa Hołowczyca (Mistrz Europy, trzykrotny Mistrz Polski), Rafała Sonika (zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii quadów), Bartka Ostałowskiego (startujący w drifcie zawodnik bez rąk) czy skoczka narciarskiego Macieja Kota, wciąż pamiętamy start w 2013 Kajetana Kajetanowicza, który po raz pierwszy wsiadł do wyścigowego Mitsubishi Lancera i zdecydowanie wygrał zawody. Przez dwa lata w rajdzie dominował Miko Marczyk udowadniając, że jest jednym z najszybszych polskich kierowców rajdowych ostatnich lat. W tym roku wstępnie jako kierowcy VIP zapowiedzieli swój udział: kolejny skoczek narciarski, Piotr Żyła, i (po raz kolejny) gwiazda telewizyjna Greg Collins. Swój powrót zapowiedział Paweł Petrys, Mistrz Polski w kl. A-14 w 1988, który od zakończenia kariery rajdowej w 1990 pojawił się tylko dwukrotnie na Rajdzie Żubrów.

Jak zawsze cieszymy się bardzo z ogromnej ilości kibiców obserwujących przebieg zawodów. W Wieliczce podczas Orlen Oil 8 Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza przygotowujemy dla nich specjalne strefy kibica, z których będzie można bezpiecznie obserwować startujące załogi, z którymi będzie można się spotkać także w parku serwisowym. W imieniu Zawodników , w niedzielę po zakończeniu rajdy zapraszam na ceremonię wręczania nagród do Solnego Miasta.

Tradycją ostatnich edycji memoriałów w Wieliczce są piątkowe spotkania z gwiazdami sportów motorowych. W tym roku w Mediatece pojawi się Andrzej Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, który karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 1957 r.

Szczegółowe informacje o Orlen Oil 8 Rajdzie Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dostępne będą na stronie internetowej www.superos.pl, wyniki na żywo śledzić będzie można na stronie www.wyniki-online.pl

    wszystkie wiadomości

    Created & Powered by TopRally.pl